Jakie powinny być książki dla 6 latka?

Dziecko w wieku sześciu lat rozpoczyna przygotowanie przedszkolne, chodząc do “zerówki” czy grupy starszaków. To pierwsze momenty styczności z bardziej poważną edukacją, przez co maluch czuje się bardziej “dorosły”. W tym czasie też najczęściej startuje nauka czytania, zatem ciekawe Książki dla 6 latka (idealny prezent) mogą być bardzo pomocne. Co powinno cechować takie książki, jakie tytuły mogą pomóc w tym wczesnym etapie edukacji? Na co zwrócić uwagę przy wyborze książek dla sześcioletnich dzieci?

Dobra książka dla sześciolatka – czyli jaka?

Wiele zależy od tego, czego oczekuje się od książki. Jeżeli przede wszystkim ma być dostosowana do dziecka, trzeba postawić na tematykę, która je interesuje. Z drugiej strony książki dla dzieci uczących się czytać powinny ułatwiać samodzielne czytanie, zatem treść, sposób jej przekazania powinien być adekwatny do wieku. Do tego dochodzą jeszcze walory estetyczne i edukacyjne – książka dla sześciolatka może być bogata w ilustracje i dodatkowe elementy, a jej treść nieść przy okazji wartości dodane, uczyć o świecie.

Które książki dla 6-latka są ciekawe?

Ciężko o uniwersalny spis lektur dla sześciolatków, które każdemu dziecku się spodobają. Są jednak takie pozycje, które z uwagi na interesujące opracowanie graficzne i bliskie dzieciom tematyki zainteresują niemal każdego. To najczęściej:

– książki w dużym formacie, opowiadające o ciekawej naturze – na przykład życiu podziemnych zwierzątek,

– książki dla 6-latka o ciele człowieka, sposobie jego funkcjonowania,

– książki o wsi albo mieście, transporcie, życiu w takich miejscach.

Każda z takich pozycji oprócz ciekawych ilustracji może “przemycać” sporą ilość przydatnej w życiu codziennym wiedzy, którą dziecko mimowolnie zdobywa.

Jak wybrać odpowiednie książki dla dzieci?

Dziecko w wieku sześciu lat potrafi już określić, co najbardziej lubi, czym się interesuje. Jednak z uwagi na ogromną ilość publikacji dla dzieci w praktycznie każdej tematyce warto, zanim wybierze się książkę, zapoznać się, choć pobieżnie z jej formą i treścią. Można także poznać opinie innych osób, które z książką miały do czynienia, czy faktycznie warto kupić ją dziecku.

Daniel

View more posts from this author